Domaine de la Provenquiere

  • Katalogové číslo: 111

Domaine de la Provenquière

 

Původně zde od 15. Století byl statek, založený Jehanem Provenquierem,  který v roce 1860 koupil poradce Napoleona III. Paul Teissonnière,  a přestavěl jej na dnešní zámeček.

 V roce 1954 majetek získala rodina Robert, vysadili a postupně rozšiřovali vinice na dnešních 150 hektarů převážně jílovitých a vápencových podloží na mírných svazích.

 Používají jak tradiční, tak moderní metody, včetně mikrooxidace.

Nejsme ovšem na jižní Rhôně, ale nalézáme se v Languedocu, poblíž městečka Capestang, za Béziers. 

Jejich vína jsem poznal loni na degustaci francouzské obchodní komory v hotelu Jalta a zaujala mne svou živostí, svěžestí a dobrým poměrem ceny a výkonu.  

 

 

 

Languedoc je daleko volnější ve volbě odrůd a také zde není tak zcela rozhodující role směsek. Proto také vína z řady Fruites defendues = Bráněné ovoce jsou čistá a jednoodrůdová.

 

 

Jak jsem potkal Domaine Provenquiére

 

Tak nepotkal jsem Domaine, zatím jsem ani nebyl v Capestangu, ale jejich vína jsem poznal v roce 2014  na degustaci francouzské obchodní komory v hotelu Jalta a zaujala mne svou živostí, svěžestí a dobrým poměrem ceny a výkonu.

Nezaujala mne ale jen vína, ale také jejich exportní manažerka Francoise Hivert  dáma věku již ne zcela mladého, postavy nikterak štíhlé a podle poslední módy, ale zato žena s velkým osobním kouzlem a nadšením, které z ní čišelo.  Miroslav Horníček kdysi napsal, že nejlepší zábava je se ženou, která dospěje do věku, kdy už není jejím primárním zájmem, jak vypadá.

 

Inu degustace pro obchodní účely vypadají docela specificky, je zde několik    několik desítek vinařů, kteří chtějí do dané země dodávat a přivezou sem vína a teď čekají, nevědí, kdo k nim přichází, musí odhadnout, kdo patří do holubí letky a přišel se sem jenom napít, kdo skutečně může nakoupit a kdo z posledně jmenovaných taky nakoupit chce.

 

V zásadě jsem ani languedocká vína nakupovat a dovážet nechtěl, jakkoli vím, že některá jsou vynikající (na stejné degustaci bylo jedno víno, které mám ne zlatém fondu v hlavě, ale kdo koupí zcela neznámé víno z Languedocu za 850 Kč?  Do tho investovat je pro mne asi pozdě.

Nicméně vína z Provenquiere vyla v cenách rozumných a když jsme s Danielem začali chystat květnovou degustaci, na které jsme chtěli ověřit co Vám bude jak chutnat, zařadil jsem sem i vína od Francoise Hivert.  Dopadla dobře a tak je máme v nabídce pro rok 2015 a dále.

  • 0 Kč
  • (bez DPH: 0 Kč)
  • Záruka (měsíců): 24
  • Termín dodání (dny): 7