Původně v occitane Langue d´oc, sahá od Pyrenejí po Rhônu a Provence. Tato oblast vyrábí třetinu veškerého francouzského vína Spadají sem i oblasti se samostatným označením, jak je AOC Fronton, AOC Costieres de Nïmes (které se ale dnes spíše řadí pod AOC Côte du Rhône), nebo AOC Limoux . Languedoc AOC (dříve Coteaux du Languedoc), dále Corbières AOC, Faugères, Minervois AOC, Fitou a Saint-Chinian AOC. Zdejší stolní vína používají označení Vin de Pays d´Oc.
Víno zde vysadili již staří Řekové u města Narbonne v pátém století před Kristem. Vína zde bývala kvalitní, ale v 19 století se přeorientovali vinaři na masovou výrobu levného červeného vína (gros rouge), míchaného s alžírskými silnými červenými (víno pro armádu, označované jako pinard). To skončilo v roce 1962 a Languedoc se postupně orientuje výronu kvalitnější a kvalitnějších vín. Dnes je tu
229 000 hektarů a produkuje 12,2 milionů hektolitrů vína. A to ještě v devadesátých letech v zájmu zvýšení kvality snížili produkci z tehdejších 29 milionů hl.
Kvalitou to není vyrovnaná oblast, ale země zaslíbená pro hledače – V Bordeaux toho už moc nového nikdo nenajde, v Burgundsku vůbec ne. Na Rhôně se ještě dá, ale už to také není jednoduché. To se týká i velké variability odrůd, kromě rhônských odrůd je zde často Merlot, Cabernet Sauvignon, Chardonnay a Sauvignon blanc, Chenin, Muscat.